Mehmet Ercan

Gazze'nin Feryadı

Mehmet Ercan

Gazze'nin Feryadı

İsrail 7 Ekim 2023’den bugüne kadar  128 gündür hedef gözetmeksizin, sığınma kampları, hastane, okul, ambulans, kadın çocuk yaşlı demeden uçaklarla bombalarla Gazzeyi vuruyor.
Füzeler , fosfor bombaları toplar, tüfekler tanklar ile…
Soykırım uyguluyor… 
Katliam yapıyor…
İnsanlık suçu işliyor…
ABD’nin 11 Eylül saldırılarından sonra Ortadoğu’yu  yeniden dizayn edeceğine dair hazırladığı projelere  karşı çıkmayan Arap/ Bölge  ülkeleri Ortadoğu da yaşanacak; savaş soykırım ve insanlık suçlarına ortak olabileceklerini öngörememişlerdi. 
2 milyarlık İslam alemi 57 İslam ülkesi ise Gazze’de yaşananları film izler gibi izliyor…
Gazze’de  soykırım yapan İsrail'e karşı neden bu kadar suskunuz?
İnsanlık olarak Gazze’deki  insanları;  elektriksiz susuz gıdasız bırakarak işledikleri insanlık suçuna ortak değil miyiz ? Suskun kalarak…
Neden 2 milyarlık İslam alemi Güney Afrika kadar cesur değil? Lahey deki davanın ara kararını gözyaşları ile karşılayan  Güney Afrikalılar kadar onurlu olamadık…
Bugün Gazze’de yapılan soykırıma karşı susanlar yarın kendi topraklarında aynı durumla karşı karşıya kalınca kimlerden yardım bekleyecekler? Suskunluklarını gelecek nesillere nasıl anlatacaklar ,tarih kitaplarında sustuklarının  utancının nasıl yazacaklar? 
Siyah sayfalara mı yazılmak isterler?  Beyaz sayfalara mı?
Batı medeniyetinin insana verdiği değer bu mudur?
Sığınma kampları vuruldu. Sustunuz ...
Hastaneler vuruldu. Sustunuz… 
Okullar vuruldu.Sustunuz…
Ambulanslar vuruldu.Sustunuz…
Keskin nişancılar tarafından çocukları için yiyecek bir şeyler  arayan anne ve çocuk vuruldu.Sustunuz.
3 saatte bir çocuğun öldürülmesi sizlerin vicdanını sızlatmıyor mu?
Savaş kelimesinin anlamını bile bilmeyen kaç çocuk öldürülmeli? Harekete geçmeniz için…
Ukrayna'daki savaş kadar konuşmadınız Gazzeyi…
Ukrayna'da öldürülen çocuklar kadar konuşulmadı Gazzeli  çocuklar…
İsrail soykırımdan kaçıp Refah kampına sığınan çocukların açlıktan ağlaması yüreğinizi hiç mi sızlatmıyor?
Bir çocuğun ahının  tüm dünyaya tuzla buz edebileceğinin  farkında mısınız?
Refah  sınır kapısını açmayan birkaç kilometre mesafedeki Müslüman kardeşlerinin  yardımına koşmayan,  yardım etmek isteyenlere engel olan Mısır yönetimi insanlık suçunun ortağı olarak tarihin siyah sayfalarında yer alacağını ve soykırımın en büyük destekçisi  olduğu için yaşayacağı utancın farkında mıdır?
Gazze de yaşananlar tüm dünyanın gözlerin önünde yaşanırken soykırım/katliam ve  insanlık suçuna tepki göstermeyen Müslüman Gazze halkına yardım etmeyen bütün  devletlerin yöneticileri ve  halkları bu utancı sonsuza kadar yaşayacaklarının farkında mıdır ?
Müslüman halklar İsrail menşeli ürünleri ve destek veren markaları almaya devam ettiği müddetçe atılan bombalara kaynak sağladıklarının farkında mıdır?
Gazze’de  yaşananlar ve Gazzeli çocuklar konuşulmadı ülkemde..
Bir ağaç için ortalığı yakıp yıkanlar  kadar...
Dilan Polatlar kadar …Gündem olamadı.
Oynanmayan Süper kupa  finali kadar konuşulmadı duyulmadı Gazzenin feryadı…
Yılmaz Erdoğan'ın yeni çektiği dizideki… sahnesi kadar  konuşulmadı…
Aydınların sanatçıların siyasilerin suskunluğu sizlerin de vicdanlarınızı  yaralamadı mı?
Unutulmamalı ki;  Gazze’nin  çığlığını duymak İsrail'in yaptığı soykırıma /insanlık suçuna karşı çıkmak Filistin halkının yanında olmak için Müslüman olmaya gerek yoktur.
İnsan olmanın gereği…
Yaşamanın gereği…
Sahi yaşıyor muyuz? Bu soruyu sormalıyız kendimize…
Vesselam .

Yorumlar 13
Mehmet Güldaş 28 Şubat 2024 16:19

Öncelikle yazılarınız tarafsız davranıp yazdığınız için teşekkür ederim. Ayrıca seçtiğiniz konular İslam ilgilendiren konular olması ayrı bir güzel. Her hafta yazmanız temennisi ile iyi çalışmalar dilerim..

Mert Eren 20 Şubat 2024 22:08

Gazze yazınız gerçekten çok değerli.. Umarım uykuda olan Müslüman alemi uyanır. Yazılarınızın devamını bekliyoruz.

Yüsra 19 Şubat 2024 22:37

Sevgili Mehmet bey, Gazze olayını anlatırken o kadar içten yazmışsınız ki okurken çok duygulandım ve gurur duydum sizinle tebrikler

Malatyalı 44 19 Şubat 2024 22:31

Mehmet Ercan, çok güzel bir o kadar da anlam dolu yazınızdan dolayı sizi tebrik ederim elinize yüreğinize sağlık başarılarınızın devamını dilerim

Cengiz Göçer 14 Şubat 2024 20:35

Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş. 57 Müslüman ülkeden hesap verilmesi gerektiği ama kimsenin hesap vermediği bir ortamda bulunuyoruz."Hz.Hüseyin haklı ama Yezit de karnımızı doyuruyor"bir ortamı tekrar yaşıyoruz.İslam ülkeri liderleri kendi halkları yerine başkalarına hesap verebilirliği ortadan kalkmadan zulmün durması ve soruların arkası kesilmeyecek gibi duruyor. Allaha emanet olun.

Ali Mutlu 13 Şubat 2024 22:36

Kaleminize sağlık Mehmet bey.

Hüseyin çamur 13 Şubat 2024 22:17

Mehmet bey gerçekten ağzınıza yüreğinize sağlık. Böyle bir zamanda susmak hiç olmaz özellikle sizin gibi yazarların gazze konusuna her gün küçük te olsa iki satır yazması bizleri çok mutlu ediyor. Umarım devamı gelir. Başarılarınızın devamını dilerim ????????????

Hacı ahmet güneri 13 Şubat 2024 18:55

Mehmet bey yazınız müslüman alemını inşallah uyandırır. Çok isapetli bir yazı olmuş 52 tane müslüman ülkenin böyle suskun oluşu bizi bütün muslumanları derinden yaralamışdır Allah o zalimlerin kalplerine merhamet versin sağlıcakla kalın

Vicdanımın Şeriatle Dövüldüğü Bir Tarihteyim... 13 Şubat 2024 14:55

Tarih boyu sürecek bir 'YAS' süreci bekliyor hepimizi. Jeopolitik entrikaların her zamankinden daha fazla belirleyici olduğu bir çağda sömürgecilik karşıtı direniş mümkün mü bilemiyorum artık. Umarım Gazzede yaşanan acılar artık son bulur. Elinize Emeğinize sağlık Mehmet bey.

Mehmet Kubat 13 Şubat 2024 14:10

Mehmet bey yüreğimizi sızlattınız gerçekten Elinize yüreğinize sağlık söylenecek birşey bulamıyorum Bir müslüman olarak kendimi sorguya çektim Hiç birşey yapamasamda inşallah buğz edeceğiz kalbimizden Böyle güzel yazılarınızın devamımı olması dileğiyle

Hüseyin 13 Şubat 2024 13:19

Abi dokunuş on numara

Kalbim bu asrın dengi değil 13 Şubat 2024 12:54

Mehmet bey elinize emeğinize yüreğinize sağlık, yazdıklarınız çok değerli. Allahım sen bu mazlumların feryadını duyuyorsun Yarabbi sen yardım etsin Allah'ım zafer ancak senindir mazlumların ahını bırakma Allah'ım.(aminnn)

Samanköylü 13 Şubat 2024 12:31

Mehmet hocam yüreğine sağlık... Evet bizlerin de ödevlerinin olduğu bu kadar aşikarken "neler yapılmalı ve kiminle yapılmalı" sorumluluğu gerek... Ruz-i mahşere kalmadan irade gerek.. Yoksa daha çok bekleriz Selahattinleri...

Yazarın Diğer Yazıları